Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 9988355
Постинги: 7845
Коментари: 3423
Гласове: 6303
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Инициатива за референдум за излизане на България от ЕС и безпартийно ВНС без хора били досега във властта
4. Български исторически календар
5. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
6. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
7. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
8. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
9. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
10. Забравеният д-р Янко Янев
11. Планът "Еврия"
12. Сайт с български бойни знамена
13. Исторически видеоблог
14. "Изгубената България" - исторически сайт
15. Владо Черноземски
16. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
17. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
18. Реалността днес и която идва...
19. Военное обозрение
20. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
21. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
Постинг
27.10.2012 02:41 - ТЕКСАСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ ОТКАЗА ДА ПРИЕМЕ ЗА СТУДЕНТКА МОМИЧЕ, ЗАЩОТО Е С БЯЛА КОЖА, А НЕ НЕГЪРКА
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 702 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Автор: lyubomircholakov

  Абигайл Фишер не може да стане студентка, защото е бяла. Барак Обама защити расовата дискриминация   image


Утре Върховният съд на САЩ ще разгледа иска на Абигайл Фишер срещу отказа на Тексаския университет да я приеме по расистки съображения. 22-годишната Абигайл издържала отлично всички приемни изпити, но въпреки това не била приета, защото е бяла и не е афро-американка.
Точно това й било заявено официално от приемната комисия. Именно затова девойката подава иска си, в който пише, че "расата на учащия се няма никакво значение и всички желаещи имат правото да влязат в което и да било учебно заведение, независимо към каква раса принадлежат, единствено и само въз основа на приемния бал и показаните от тях способности".
Но представителите на университета настояват на своята позиция и привеждат като аргумент за проявената от тях расова дискриминация дълбоката си привързаност към толерантността и мултикултурализма. Те заявяват, че расовата дискриминация в тяхното учебно заведение е твърде полезна от гледна точка на спазване на етническата и расова пропорция сред студентите. Университетът се гордее, че в него се учат равен брой от различни етнвически и расови малцинства и това приучава всички студенти към толерантно възприемане на етническата действителност. image

По-рано американската Темида напълно споделяше гледната точка на университетските расисти. Например, в делото Grutter v. Bollinger (2003) Върховният съд отсъди, че е полезно да се спазва расовата дискриминация в университетите с цел тъмнокожите да не се чувстват като малцинства в процеса на учение, по-добре да осъзнаят своята роля и да преодоляват расовите предубеждения в мултикултурното общество.
Сега да видим дали новият състав на Върховния съд ще преодолее расовите си предубеждения, когато става дума не за абстрактна студентска аудитория - а за напълно конкретно червенокосо момиче с предизвикателно бял цвят на кожата...

Преди време по това дело „Вашингтон пост” излезе с новината, че администрацията на президента Барак Обама е подкрепила Тексаския университет в съда на по-долна инстанция.

Процесът привлича голямо внимание и се следи с интерес от американската преса. Ако Абигейл Фишър спечели делото, то в САЩ ще се преразгледа един от най-важните аспекти на расовите отношения. Противниците и поддръжниците на сегашната система за достъп до образование в университетите са съгласни, че ако тя се промени, то броя на студентите афроамериканци и латиноамериканци ще намалее. В същото време би се увеличил броя на белите студенти и азиатците.

В основата на т.нар. „позитивна дискриминация” стои убеждението, че тези етноси и раси, които са били дискриминирани в миналото заслужават да им се предоставят повече възможности за реализация.

Окончателно тази практика с „позитивната дискриминация” е приета след решение на Върховния съд на САЩ през 2003 година. Според това решение университетите не трябва да разработват специална практика за прием на дискриминирани расови и етнически групи, но да се гледа с предимство расата и етноса при прием на кандидатите, наред с другите критерии. Съдия Сандра О’Конър (Sandra O’Connor) тогава заявява, че все пак в бъдеще ще дойде време, когато тази мярка няма да е необходима и ще бъде излишна. Според нея това би могло да се случи 25 години по-късно, когато етническото и расовото разнообразие в американските университети ще е нещо нормално и на никой няма да пречи по никакъв начин.

Припомняме, че тази практика с "позитивната дискриминация", одобрена от Върховния съд през 2003, не се приема още тогава в някои от щатите, в това число Калифорния и Мичиган, които я забраняват.






Гласувай:
1


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене