2. zahariada
3. kvg55
4. planinitenabulgaria
5. iw69
6. mt46
7. wonder
8. varg1
9. rosiela
10. zaw12929
11. meto76
12. mimogarcia
13. leonleonovpom2
14. gothic
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. breaker007
7. savaarhimandrit
8. djani
9. iw69
10. no1name
Заедно с движението Амал, Хизбула е главна бойна организация, представяща шиитската общност, най-големият ливански религиозен блок. Създадена с подкрепата на Иран и финансирана от него, организацията следва шиитската ислямистка идеология на Аятолах Рухолах Хомейни, лидер наИслямската революция в Иран. Ръководители на Хизбула често се позовават на Хомейни и се обявяват за антиционисти. Организацията цели създаването на ислямска провинция в Ливан на принципа на управление на правото (доктрина, създадена от Хомейни), въпреки че това е осъществимо само след постигането на консенсус между ливанския народ.
Цивилното крило на Хизбула поддържа социални организации, болници, училища, сиропиталища, новинарски агенции, телевизии (Ал-Манар) и взема участие в ливанския парламент (от 1992 г.). Кампанията му за реконструкция (Jihad al-Bina) е отговорна за множество икономически и инфраструктурни проекти за развитие в населените предимно с шиити райони.
Източниците за финансирането за тази широка социална дейност е предмет на спорове. Според самата организация, тя се финансира от дарения от частни лица, а според нейни критици - от правителството на Иран. По оценки на американското правителство Хизбула получава от Иран финансова помощ от около 60-100 милиона долара годишно, като тази сума намалява за сметка на дарения от шиитските общности, главно в Южна Америка.
Хизбула е призната за легитимно движение за съпротива предимно в арабския и ислямския свят и е призната политическа партия в Ливан, където е участник в парламента.Според правителствата на страните членки на ЕС, както и според правителството на САЩ Хизбула е терористична организация. Това разбира се е гледна точка на ЦРУ, МОСАД и цялата про-ционистка пропагандна машина.
За Русия и Китай Хизбула НЕ Е ТЕРОРИСТИЧНА ОРГАНИЗАЦИЯ.
Състоялото се през 2000 г. изтегляне на израелските войски отЛиван Хизбула счита за свой успех.
Хизбула е особено силна в южната част на страната, където след оттегляне на израелската армия изгражда свои бази, които често използва за нападения върху северната част наИзраел. Организацията е подпомагана от около 70 ирански военни съветника. Тя е единствената организация, която разполага с тежко оръжие - танкове, артилерийски системи „Катюша“.
Организацията е поела отговорността за извършването на множество атентати, между които се откроява и нападението над американското посолство в Бейрут през 1983 г. Едни от обичайните и бойни активности са отвличането на израелски войници, вземането на заложници, минохвъргачни нападения над израелската територия и пр. Но това е нормалният отговор на Израелската Агресия, на въоръжената с ядрено и биологично оръжие Ционистка Армия.
Глава на Хизбула е Хасан Насрала.



