Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
05.11.2010 12:48 - България: За 15 години сме се свили с 1,4 млн. души
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 852 Коментари: 1 Гласове:
0



 Във всички 28 области жените преобладават над мъжете

От 1985 г. насам населените места в България са намалели с 81, за сметка на това обаче градовете са се увеличили с 18.

Това сочат данни от Националния регистър на населените места (НРНМ), който се поддържа от НСИ.

В края на миналата година в България са живели 7 563 710 души, от които 5 401 214 – в градовете, а останалите 2 162 496 – в селата, както и в двата манастира със статут на населено място – Рилския и Клисурския.

За 15-те години населението ни е намаляло с 1 384 939 души.

Най-много на брой населени места – 471, има в област Кърджали, логично най-малко населени места – само 38 – има в най-малката по площ област – София-град.

Градовете

Малко по-различна изглежда картината с разпределението на градовете по области. В страната към края на 2009 година има 255 града.

Най-голямата по площ област Бургаска има и най-много градове – 20. По 18 града има в областите София и Пловдив, а по 14 – във Великотърновска и Плевенска област.

Населението

Гъстотата на населението в страната е 68,1 души на квадратен километър. С най-многобройно население е област София-град – 1 249 798 души.

Столицата е и с най-голяма гъстота на населението – 956,53 души на кв. км. На обратния полюс е Видинска област с население от 108 067 души и гъстота 35,63 души на кв. км.

Втора по брой на населението е Пловдивска област, на трето място е Варненска област.

Според данните на регистъра седем града в България имат население над 100 000 души към края на миналата година.

Най-голям град е София с 1 165 503 души население, следван от Пловдив – 348 465, и Варна – 320 837.

Топ 7 се допълва от Бургас с население 193 765 души, Русе – 156 509, Стара Загора – 140 456, и Плевен – 111 426 жители.

Статистическата справка показва и друг любопитен факт – в три области селското население е повече от градското. Това са областите Кърджали, Разград и Силистра.

Във всички 28 области жените преобладават над мъжете.

www.dnes.bg



Тагове:   България,   млн,


Гласувай:
0


Вълнообразно


1. анонимен - А с колко са се увеличили "б...
05.11.2010 13:14
А с колко са се увеличили "братята" роми? - Поне 2 пъти за същото време.
Изводите си ги правим сами, но не са никак хубави!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: samvoin
Категория: Лични дневници
Прочетен: 11188927
Постинги: 8101
Коментари: 4076
Гласове: 6543