Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 9988592
Постинги: 7845
Коментари: 3423
Гласове: 6303
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Инициатива за референдум за излизане на България от ЕС и безпартийно ВНС без хора били досега във властта
4. Български исторически календар
5. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
6. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
7. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
8. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
9. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
10. Забравеният д-р Янко Янев
11. Планът "Еврия"
12. Сайт с български бойни знамена
13. Исторически видеоблог
14. "Изгубената България" - исторически сайт
15. Владо Черноземски
16. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
17. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
18. Реалността днес и която идва...
19. Военное обозрение
20. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
21. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
Постинг
15.09.2010 15:48 - Ранна история на българите
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 1832 Коментари: 4 Гласове:
2

Последна промяна: 15.09.2010 15:48


Този постинг е резултат от зачестилите напоследък нелепи коментари и твърдения относно раната история на българите. Така например "матросчето" и неговите последователи твърдят, че не съществувал български народ до времето на Петър І (927-970), че българските владетели не били такива, а нещо като провинциални ромейски предтсавители, които защитавали римската граница и за това получавали ежегодно възнаграждение. Също така се появяват мнения, че българите не живеели на север от Дунав преди Аспарух и че имали голям държава през 5-6век на Балканския полуостров (особено активна в това отношение е Сарадива), и т.нат.

    1.Най-ранното сведение, в което българите
се споменават с това име (в случая Vulgare), се съдържа в кратка латинска хроника (Chronica minora, collegit et emendavit, Frick, Lipisae 1892, p. 86), където под годината 334 е отбелязано, че те произлизат от Зиези и са един от 25те народа, които живеят на изток.
Извод: Това сведение показва, че по това време българите живеят някъде на изток. С оглед на следващите сведения, се налага изводът, че те са населявали земите на север от Кавказ.

    2.Именно за споменатите по-горе българи в своя труд говори арменският учен Мойсей Хоренски (Vв.), чиито сведения обаче, са преписани от сирийския историк Мар Абас Катина (IVв.).
В повествованието си за арменския цар Вахаршак (153-131г.пр.Хр.), той казва следното:
 "Тези земи (близо до Шарай) били обезселени и в последствие за селени от преселниците на вхндур булгар. Вунд по името на когото тези (земи) са наричани Вананд. Поселищата и досега се наричат по имената на неговите братя и потомци."
Извод: За съжаление това сведение не е ориентирно хронологически, но то не може да се отнася за период по-късен от IVв. когато пише Мар Абас Катина. Предполага се, че то е свързано със следващото, което ще цитирам и се отнася до времето на Аршак І (351-367г.). По-важното в случая е, че изразът ВНХДУР БУЛГАР с право може да се отнесе към по-късно споменатите от византйските източници българи оногундури.
(написано по повод на Солинвиктус, който твърди, че оногундурите не били българи).
Това сведение е важно и с оглед на нелепите твърдения на "матросчето", че българите били римски граничари. Интересно какво правят тези граничари в земите на север от Кавказ - там където не е стъпвал римски крак и то във време когато римската империя е все още "жива."
Между другото, доколкото ми е известно, и досега левият приток
на река Аракс носи името Вананд-чай, т.е. реката на Вананд.

3.Следващото сведение отново е от същия арменски автор. В главата си за арменския цар Аршак І (351-367) той споменава следното:
В неговите дни станали големи размирици в земите на българите, от които много, след като се отделили, дошли в нашата земя и дълго време се поселили на юг от Кох (колхида) в плодоносни и хлебоносни области.
Извод: Сведението показва, че в периода 351-367 българите живеят на север от Кавказ и част от тях (за съжаление) се преселва на юг от въпросната река и в последствие е асимилирана. Това сведение също така отново е удар срещу "мартосчето" - що щат "римски граничари" на север от Кавказ и, поради каква причина тези "римляни" се заселват на юг?
На базата на тези, а и други сведения, един руски учен, чието име нарочно няма да спомена издига разумната хипотеза, че прародината на българите е на север от Кавказ.
Аз бих казал, че по-скоро тук те се формират в периода 2-4век., но не и преди 2век защото големите географи от това време не ги споменават.

За съжаление тези арменски сведения са единствените за българите от това време, тъй като малко след това те са покорени от хуните и съответно нямат водеща роля и стават безинтересни за арменските историци. Част от тях, при това не малка, дали насилствено, или като самоинициатива, се заселва в Панония, т.е. в сърцето на хунската държава. При това положение е съвсем в реда на нещата, че до смъртта на Атила те изчезват от изворите. Подобно е положението и с техните събратя от Кавказ, които също са подчинени на страшните хуни.

iuliuscaesar.blog.bg




Гласувай:
2


Вълнообразно


1. grigorsimov - Ние сме коренен народ на Балканите
15.09.2010 22:11
7. Анастасий Библиотекар (ок.810 - 879/880) съобщава, че след разделянето на Римската империя през 364 г. при императорите Валентиниан I (321 - 375) и Валент (328 - 378) "българският народ връхлетял и заел всички страни по Дунав". Анастасий Библиотекар пояснява също така, че "БЪЛГАРИТЕ ОБЕДИНИЛИ СВОЕТО ОТЕЧЕСТВО, СЪГЛАСНО РОДСТВЕНОТО ИМ ПРАВО". От това излиза, че в края на 4 век българите са представлявали силен народ, способен да отнеме от Византия дунавските провинции. Важно е да се отбележи, че българите обединили своето отечество, съгласно родственото им право. (”…quia Bulgares, qui jure gentile sibi pariam subjugantes”). Тези провинции били двата Епира (Стария и Новия), цялата Тесалия и Дардания.
...И царско седалище имаше там, което после стана град, който бе възнаграден с архиепископия от император Юстиниан, която, както казахме, се нарича Първа Юстиниана" (Никифор Грегорас (1295-1360 г.).
................
продължава!
цитирай
2. grigorsimov - Тези цитати са от историческите книги на Ганчо Ценов, вкл. горния
15.09.2010 22:15
Според Теофан, Стара България е опирала до Босфора. Според Йордан, "в Долна Мизия, Тракия или Македония само Българи живеят". През 499 г. в хрониката си Комес Марцелин пише, че при р. Цурта, днес Чорлу, българите разбиват военначалника Арист. Византийците панически бягат зад Босфора. Пълният контрол над Тракия на кого остава? Анастасий... построява дълга стена от Черно море до Силимврия на Мраморно "против нахлуванията на мизите или българите".
1. Името на българите се споменава на Балканите още от 4 век и те са си живяли там непрекъснато до Аспарух. Общоприетото схващане, че чак през 679 година българите дошли на Дунав, “покорили” “славяни” и образували “ханство” е пълна нелепост.
1 - Константин Порфирогенет пише, че император Константин Велики (306 до 337) поради партизанските нападки на скитите и на самите българи направил от Тракия особена тема (за защита на Цариград)

Това сражение между подпомогнатия от готите Мундо и Сабиниан се сочи като най-къвопролитното сражение, което по онова време е ставало.

Енодий казва: "Сблъскали се два народа, които никога не са се плашили от смъртта. Чудили се един на друг, че намират равни на себе си и че в човешкия род гот се осмелява да противостои на българин и българин на гот. Най-сетне готите победили.

След това двете римски империи се повърнали на старата си граница."Излагайки поражението на Сабиниан, Енодий казва на Теодорих: "Виждам пред себе си проснат българския войвода, на когото твоята десница ограничи свободата."

Енодий обозначава илирийския войвода Сабиниан като български войвода. Църквата на илирийските българи Гърция е искала да постави под своя опека.
цитирай
3. grigorsimov - продължение:
15.09.2010 22:18
За тези българи Енодий казва, че преди Теодорих те са били народ, на който всичко, каквото е поискал, е принадлежало: "Те преди това поражение си мислеха, че светът им е отворен навсякъде; сега обаче считат, че само онази част на империята им е затворена (недостъпна), която ти защитаваш."
В своята хроника от 504-та година Касиодор пише, че "Италия отново заела Сирмиум, след като Теодорих победил българите."

Теодорих, Теодомировият син, се примири със Зенон и се оттегли в Мизия, която той напусна през 488 г., за да замине за Италия и да я завладее за Зенон. Отивайки за Италия, той минал през Сирмиум, където с измама покорил и убил Трапстил, Княз на гепидите. В Същото време той тук (в Долна Панония) повалил на полесражението в една голяма битка и Буса, княз на българите.
От приведеното се вижда, че по онова време, 488 г., българи са населявали не само Македония, но и Долна Панония.
Теофан пише: "В 494 и тъй наричаните българи, които живееха в Илирия и Тракия, нападаха и се отдръпваха, преди да ги забележи човек."

По времето на император Хераклий (610-641), пише: "Когато България се намираше под римска власт, умря князът на сърбите, който бе избягал при императора."
цитирай
4. grigorsimov - Георги Раковски: Основни начала за българската най-стара повестност
15.09.2010 22:21
"... щем доказа необоримо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа и най-чистите потомци на ариите, дето се и до днес нахожда обитающ българский род, и че тии последни преселения са били се пак от наши единородци българи, кои са били зели онова направление еще от Хиндистанското си преселение и от Бабилонските страни, дето се задържаха много време, и после в познати от повестности времена дохождали в Европа не изеднаж, но на няколко си пъти и смесили са се със своите еднородни братя; а не че били татарски пълчища (орди), както са искали да ги представят странните историци, повлечени от византийските пристрастни и невежи описатели или же имеющи и своя си цел!"
цитирай
Търсене