Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
18.11.2012 03:55 - Българският дух през средновековието
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 607 Коментари: 0 Гласове:
0



Автор: dalida


image
                     Когато  Белг - град  беше  български


image

Белград и Ниш са ни пазили столетия, нашите български граници


Бел - град
През 886 г. в него намерили убежище учениците на Кирил и Методий - Климент, Наум и Ангеларий. В житието им се казва, че тогава градът е управляван от боила с ранг Таркан.

Според прабългарската държавна йерархия това е областен началник и командир на крупна войскова част. Тогава Белград е на самата граница - от другата страна на река Дунав е Немското кралство, погълнало Великоморавия.

Друг любопитен факт е, че когато унгарците  заемат  днешните  си  земи,  според  едно  житие, моравците  се пресилили на  територията  на  България и вероятно са  се настанили в рядко населената западна гранична област. Това обяснява появата не на един, а на два топонима Морава. Що се отнася до самия Белград, археологическите  находки показват, че той вече е бил населен с българи. Такива сериозни задачи  като  отбраната  на  границата българите предпочитали да си ги вършат сами.  Куриозно е, но съвременната сръбска столица в течение на цели столетия е оспорвана  не  между  българи  и  сърби,   а   между  българи  и  унгарци.   И както често се случва, когато двама се карат, печели трети.  Обезсилените взаимно  българи  и  унгарци  я  отстъпват на сърбите в края на ХIII - началото на ХIV век.  В 1019 г. Белград и съседната крепост Браничево падат последни под византийска власт. Управителят на града таркан Сермон дори започва да сече свои монети, след като българската столица Охрид се предава през 1018 г.



По време на Втората българска държава
една от първите задачи на цар Калоян, стъпил на престола през 1197 г., е да си отвоюва Белградско - Браничевската  област.   И го прави, помитайки съюзените унгарско - сръбски войски в 1204 г.  Напразно унгарският крал Емерих се оплаква в писма до папа Инокентий III.    Папата мъдро отвръща, че Белградско - Браничевската област е патримониум (бащино наследство) на Калоян, т.е. на българското царство.


Някъде по време на управлението на Борил (1207 - 1218)   унгарците  успяват да си върнат Белград,  но Иван Асен II си го връща обратно в типичния си стил.   Арестува в София връщащия се от хаджилък унгарски  крал Бела ,официално го кани на гости  и му заявява, че гостуването ще продължи, докато унгарският крал не му даде за съпруга една от дъщерите си. Унгарският крал се съгласява, но следващата точка в преговорния процес е "а каква ще бъде зестрата". Цар Иван Асен II не ще злато и коприна, а Белград и Браничево. Унгарският крал няма избор и така се затваря последната глава в преговорите. Оттам нататък Белград отбива десетилетия наред унгарски атаки......докато сърбите, възползвайки се от удара, който татарите нанасят на България  и Унгария във втората половина на ХIII век, не завладяват бъдещата си столица Ниш, втората по важност крепост в средновековния български запад.   Градът бързо се разраства след 811 г. и в края на IХ в. е обявен за областен град.   През 1040 г. Ниш е център на въстанието на цар Петър Делян и негова столица.   


През византийското господство
Ниш е управляван от дук, който е българин, а и гарнизонът му е от българи.   През 1091 г. те разгромяват Първия кръстоносен поход. Съгласно подписаното споразумение 40 000 -то кръстоносно войнство е трябвало да премине по Виа Милитарис, като се снабдява с храни от пазари, устроени извън крепостните стени.   При Белград всичко минало кротко и тихо, но при Ниш изгладнелите рицари разграбили храните, без да си платят.   Българският дук се срещнал с водачите на похода - рицаря Валтер Топтака и монаха Петер Пустинника, но те му казали, че не могат да контролират хората си, особено немците.   Ядосаният български аристократ заявил, че ще ги научи на самоконтрол. Гарнизонът излязъл от крепостта и нанесъл страшно поражение на кръстоносците.  Паднали 30 000 воини в брони, а останалите 10 000 били разпилени и с мъка събрани край Пирот. Българите си поделили и жените и децата на кръстоносците и никога повече не ги върнали.


Така кръвта ни се обогатила и с немски и френски гени.
Ниш запазва българското си население през годините на сръбска и турска власт.   Във фермана за Българската екзархия от 1870 г. той става център на една от четиринадесетте епархии на независимата българска църква. Но на Берлинския конгрес през юли 1878 г. градът и областта му са откъснати от Санстефанска България и предадени на Сърбия.   В стохилядния днес Ниш се смята, че живеят около 20 000 българи,според регистрите. Те имат вестник "Братство" и местно радио на майчиния език.



Източник:

"История на България" - д-р. Б. Димитров





Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 10051167
Постинги: 7921
Коментари: 3556
Гласове: 6351
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Български исторически календар
4. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
5. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
6. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
7. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
8. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
9. Забравеният д-р Янко Янев
10. Планът "Еврия"
11. Сайт с български бойни знамена
12. Исторически видеоблог
13. "Изгубената България" - исторически сайт
14. Владо Черноземски
15. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
16. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
17. Реалността днес и която идва...
18. Военное обозрение
19. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
20. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
21. РПЦ Царская Империя
22. Григор Симов: Нека не си затваряме очите
23. Исторически ревизионизъм
24. Вечния Църковен Календар на Светите Отци