Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
25.06.2012 13:17 - БЪЛГАРИЯ Е ПЪРВА ОТ ПОСЛЕДНИТЕ или Покупателна способност за ЕС за 2011г.
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 1549 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 25.06.2012 13:38


Автор: nozharov


image image
Понеже информацията излезе преди близо два часа, а дълбокоуважаемите и високопочитаеми родни медии още не са го отразили, реших да го направя аз, поне в полза на приятелите.

Излязоха първите данни за национален доход на калпак по покупателна способност за ЕС за 2011, ето
тук:
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-20062012-AP/EN/2-20062012-AP-EN.PDF


На първо място – не само в ЕС, но и в цяла Европа, е Люксембург. Жителите на една от най-малките държави в света могат да си позволят над три пъти повече от средния българин. Индексът им е 150. На второ място в ЕС, със 113, е Нидерландия.

По-богати в цяла Европа са Норвегия (138), която заема второто място в класацията на целия континент, и Швейцария (125).

В Топ 5 на ЕС след Нидерландия са Австрия, Ирландия, Швеция.

Германия е на 7-а позиция, Великобритания – на 10-а, а Франция – на следващата, 11-а.

 

Въпреки дълбоката криза, в която се намира Гърция, жителите ъ имат над двойно по-висока покупателна способност от съседите си българи. Южната ни съседка заема 17-ата позиция с индекс 94. (Българският е 44.) Непосредствено преди България в ЕС е Румъния с 49.

Страната ни е на едно ниво със Сърбия. След нас са само Македония, Албания и Босна и Херцеговина, сочат данните на Евростат.

* Официална блог страница на Владислав Ножаров -
ТУК.
* Официална фен страница във Фейсбук - ТУК.

БЕЗ КОМЕНТАР, същата статистика в снимки:
image
image
image

Гърция с 10 пъти по-висок БВП от България
  •  
  •  
  •  
image

София. На петата си година от рецесията гръцката икономика продължава да произвежда близо 10 пъти по-висок от българския БВП. Засега повече капитали изтичат от България към Гърция отколкото обратното. Изненадани ли сте?

Гърция заема четвърто-пето място сред купувачите на български стоки и услуги по света, както и в списъка на най-големите инвеститори в българската икономика. Клоновете на гръцки банки извършват 1/3 от дейността на банковия сектор в България. Осезаемо е присъствието на гръцки капитали в българската шивашка и хранителна индустрия, както и в търговията с горива, независимо от факта, че едва 5 на сто от всички гръцки инвестиции зад граница през последните 15 години са дошли в България.

Според шефа на Института за пазарна политика Ясен Георгиев, през последните 2 години над 2 хил. гръцки фирми са получили регистрация в българската Агенция по вписванията. „България е атрактивна за гръцкия бизнес предимно с 10 процентовия си данък върху печалбата, който е 2 пъти по-нисък от гръцкия, както и със значително по-евтината си работна ръка”, казва икономистът.

България - пристан за гръцки капитали?

"Засега нищо драматично не се случва като последица за България от гръцката криза. През миналата година българският износ в южно направление дори нарасна с 15 на сто, а данните за тази година не дават основание да се говори за бягство на гръцки инвестиции или туристи от България", продължава Георгиев.

Според него критични за посоката на развитие ще бъдат все още непубликуваните данни на БНБ за второто тримесечие на тази година. През първите 3 месеца на годината паричният поток между двете балкански страни е бил основно изходящ от България - трансферираните към Гърция пари са били със 70 млн. евро повече отколкото влезлите в България от Гърция, сочат официалните данни.

Според Георгиев обаче засега става въпрос главно за връщане на заеми, които гръцки предприятия-майки са заели на своите български клонове. Икономистът очаква, че със задълбочаването на кризата в Гърция, дъщерните предприятия ще изпращат цялата си печалба на юг и няма да могат да реинвестират и да създават нови работни места в България.

Клоновете на гръцките банки в България имат добра капитализация

Клоновете на гръцките банки имат добри показатели, за което можем да съдим и по никнещите като гъби офиси на Алфа Банк, Пиреос, Емпорики, Пощенска и други банки, създадени с гръцки капитали. През последните няколко месеца, когато в Гърция панически се теглят по близо милиард евро всеки ден, софийският клон на Алфа Банк се сдоби с луксозна нова сграда, съперничеща по размери на хотел „Плиска” в съседство.

Темата обаче е табу и повечето гръцки бизнесмени в България отказват да я обсъждат.

Ясен Георгиев очаква, че новите гръцки управници ще се опитат на всяка цена да предоговорят условията за спасяването на страната. Въпреки демонстрираното нежелание на Берлин за повече отстъпки, край Акропола съзират съюзник в лицето на новия френски президент Оланд.

"Правителството на Самарас ще се опита да разсрочи изпълнението на споразумението с Тройката (ЕЦБ, МВФ и ЕК) до 2016-2017 година, вместо договорената вече 2014-та. Сред тежките задачи е и съкращаването на 150 хил. държавни служители и рязко смъкване на сегашния близо 10-процентов бюджетен дефицит", посочва Георгиев.

Според него намаляването на гръцките пенсии и заплати ще има директно въздействие върху българския пазар за недвижими имоти, защото все повече гръцки пенсионери ще търсят по-евтин, макар и по-нисък стандарт на живот, който ще им позволи да живеят що-годе нормално с орязаните си приходи.

Драхмата – опасна и за България?

Според шефа на Института за пазарна политика евентуалното връщане на драхмата в Гърция може да има негативни последствия не само за реномето на еврозоната, но и за българската икономика главно заради свиването на потреблението на юг.

"Въвеждането на драхмата не може да стане за ден или седмица, ще са нужни месеци на предварителна подготовка. Със сигурност тя ще бъде силно обезценена спрямо еврото на приблизително равнище 40 евроцента за една нова драхма. Връщането й ще направи гръцките стоки по-конкурентноспособни на международния пазар, а гръцкият туризъм - по-достъпен за българите", казва в заключение икономистът Ясен Георгиев.







Гласувай:
1


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 10038001
Постинги: 7893
Коментари: 3522
Гласове: 6343
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Инициатива за референдум за излизане на България от ЕС и безпартийно ВНС без хора били досега във властта
4. Български исторически календар
5. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
6. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
7. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
8. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
9. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
10. Забравеният д-р Янко Янев
11. Планът "Еврия"
12. Сайт с български бойни знамена
13. Исторически видеоблог
14. "Изгубената България" - исторически сайт
15. Владо Черноземски
16. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
17. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
18. Реалността днес и която идва...
19. Военное обозрение
20. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
21. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
22. РПЦ Царская Империя
23. Григор Симов: Нека не си затваряме очите
24. Исторически ревизионизъм
25. Вечния Църковен Календар на Светите Отци