Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
15.01.2012 16:52 - Новата резервна валута е готова за предизвикателството – какво в действителност става в Ормузския пролив
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 603 Коментари: 0 Гласове:
0



Автор: zahariada

Новата резервна валута е готова за предизвикателството – какво в действителност става в Ормузския пролив

Източник

10.01.2012

image


Преди по-малко от година, на 1 ноември 2010 г., написах за това, което нарекох, "малки груби спекулации." Тогава си мислех за непредвидените последици на QE (валутното стимулиране), а именно, че то може да стимулира други страни да започнат сериозно да мислят за замяна на долара в търговията си с други народи.

Различните страни купуват злато. Русия, Китай, Индия купуват много злато. И това ме доведе до моите разсъждения. Списъкът на страните натрупващи злато е идентичен с този списък на страните, които, както се пише, говорят за една нова резервна валута, която да замени долара.

Бидейки "разплащателна валута", това не означава едно и също нещо като "резервна валута", като например долара, но това е важна стъпка в тази посока. Факт е, че през 2000 г., Ирак подписаха споразумение за търговия на петрол не с долари, а в евро. Почти по същото време, Иран също разглеждаше тази възможност. В решението на Ирак, участваше една голяма френска банка - PNB-Paribas. Франция, тогава не подкрепи военната кампания на Вашингтон. След това имаше опасения, че всяка значителна промяна от търговията с долари в търговия с евро, ще стане повратен момент.


През януари
тази година India Times пише, че Индия води преговори с Иран да се откажат от долара в търговията между тези страни, така че да запазят способността си да купуват ирански петрол въпреки ембаргото на САЩ.

Индия заяви, че обсъжда въпроса за търговия със злато. В допълнение, Индия току-що подписа търговско споразумение с Китай за използването на юана в търговията.

Китай позволи по-широко използване на юана в търговията си с други страни за да намалят зависимостта си от долара, след като през март, премиерът Вен Цзябао заяви, че се страхува от натрупването на активи, деноминирани в американски долари.

След 26 октомври Bloomberg пише, че Япония и Китай ще допринесат за директна търговия на йената и юана, без използване на долара.

Китай е най-големия търговски партньор на Япония. Също така, през 2012 г., Япония ще купи китайския дълг (ДЦК на правителството на Китай).

Два дни по-късно, ирански източник съобщи, че Иран и Китай са подписали две споразумения за разширяване на търговията и съвместни инвестиции.


В рамките на тези договори разплащанията ще се извършват не в долари и евро.

Три дни по-късно, China Post съобщи, че в последния ден на 2011 г. Обама е подписал закон за налагане на санкции върху банките, опериращи в Иран. Дейностите на финансовите институции, на които са били наложени санкции, на американските финансови пазари, дейността им ще бъде замразена.

Звучи жестоко. Същото като изпращането на самолетоносач в Ормузкия пролив. Но, с зле прикрита подигравка, продължава статията, заплахата може да бъде толкова празна, както американския долар. Законът идва заедно с изключенията, които могат да покажат състоянието на Америка, а не силата й

Както казват служители от администрацията на Обама, санкциите са насочени, както към частните, така и към държавно контролираните банки, включително и централните банки, ще се прилагат след  два шест-месечни предупредителни периоди и ще зависят от транзакциите


По закон, президентът може да направи изключение за финансовите институции в страната, които значително са съкратили отношенията си с Иран, и в случаите, когато това се намира в рамките на интересите на националната сигурност или други необходимости за стабилността на енергийния пазар. Той трябва да уведоми Конгреса, а изключенията ще бъдат временни, но могат да бъдат удължавани.

И само няколко дни след това, на 7 януари, дойде новината, че взаимната търговия на Иран и Русия заменя американския долар със своите национални валути.

Така че сега на практика никакъв ирански петрол няма да се търгува за долари.

Индия и Япония също наскоро се съгласиха на валутен суап за 15 млрд. долара. Той ще свързва двете валути по-близо една до друга.


Списъкът на държавите вече не използващи долара за разплащане на своята търговия сега е значителен.
Колко близо сме до повратната точка, когато за страните, икономически и политически, вече няма да има смисъл да използват долара, и те ще предпочитат да използват валутната мрежа фиксирана към курса на юана? Когато се достигне до този момент, юана ще стане резервна валута за всички, освен официалното признаване.

Китай, Индия, Русия и Иран са най-големите притежатели на физическо злато, и повечето от тях, са основни негови производители. Нито една от тях не се явява силен съюзник на САЩ. Те всички имат дългосрочни взаимоотношения помежду си. Всички те изразиха загриженост за дълга на САЩ и печатането на американски пари.

Мисля, че конфронтацията с Иран в Ормузкия пролив повече от всичко друго, е предназначена да замени американския долар. Конфронтацията с Китай и нейните съюзници като Иран, САЩ изпробва нервите на Китай и силата на връзките му в търговията с взаимни валути. Виждаме, че в борбата за икономическа мощ, военната сила се разгръща. Мисля, че САЩ ще загубят


През 2012 г. може да започне мащабно бягство от долара като разплащателна валута. Което от своя страна ще доведе до значителни, може би дори катастрофални последици, които светът сега вижда като едно приемливо ниво на дълга в САЩ. Това, което е приемливо, ако вашата валута е резервна, то едва ли трябва да се учудваме,, ако тя престане да бъде.

Както е вярно и обратното. Ако Китай може да трансформира мрежата от двустранни споразумения, където в центъра са Китай и юана, и де факто се третира като резервна валута, едва ли е ще е изненадващо, ако Китай е в състояние да избегне често приписваното му "твърдо приземяване".

Друг въпрос, който възниква - до каква степен големите банки и брокерски фирми са успели да превърнат златото и среброто (най-малко на Запад) в хартия? Колко злато и сребро е било обещано и преобещано, заложено и презаложено отново в съответствие с безкрайните договори от  "хартиено злато"? Колко такива договори и ангажименти съществуват в сравнение с действителното количество на физическото злато и сребро? Ако е така, то остава само да фантазираме колко взаимнопресичащи се претенции, оспорващи принадлежността на всяка унция злато и сребро на Запад , ще започнат да се появяват, когато инвеститорите ще поискат да видят своите инвестиции.
Превод и редакция:
Захари Андреев
15.01.2012





Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 10049540
Постинги: 7921
Коментари: 3553
Гласове: 6351
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Български исторически календар
4. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
5. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
6. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
7. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
8. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
9. Забравеният д-р Янко Янев
10. Планът "Еврия"
11. Сайт с български бойни знамена
12. Исторически видеоблог
13. "Изгубената България" - исторически сайт
14. Владо Черноземски
15. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
16. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
17. Реалността днес и която идва...
18. Военное обозрение
19. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
20. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
21. РПЦ Царская Империя
22. Григор Симов: Нека не си затваряме очите
23. Исторически ревизионизъм
24. Вечния Църковен Календар на Светите Отци