Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 9990585
Постинги: 7845
Коментари: 3424
Гласове: 6304
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Инициатива за референдум за излизане на България от ЕС и безпартийно ВНС без хора били досега във властта
4. Български исторически календар
5. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
6. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
7. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
8. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
9. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
10. Забравеният д-р Янко Янев
11. Планът "Еврия"
12. Сайт с български бойни знамена
13. Исторически видеоблог
14. "Изгубената България" - исторически сайт
15. Владо Черноземски
16. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
17. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
18. Реалността днес и която идва...
19. Военное обозрение
20. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
21. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
Постинг
04.07.2011 02:29 - Константин Стоилов - "бащата" на протекционизма в следосвобожденска България
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 1937 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 07.07.2011 01:38


 

 


 
  image


Константин Стоилов е  един от ръководителите на Консервативната партия, а по-късно  и  на основаната от него Народна партия. Два пъти е  министър-председател на България - първият път -  по време на политическата криза след абдикацията на княз Александър Батенберг , а вторият -  след падането на Стефан Стамболов.

 

Животът на Константин Стоилов  е кратък, както и на други "строители на съвременна България", но той оставя  трайни следи  в новата история на нашата страна. Той е един от създателите на българските демократични  традиции. Въпреки че животът на Константин Стоилов не е продължителен, той е наситен с интензивна и разнообразна работа в полза на България. Особено активен е, когато е в изпълнителната власт. Тогава той работи  върху законопроекти във всички области от стопанския и обществен живот на страната.  

Константин Стоилов е роден в Пловдив на 5 октомври 1853 г. Учи  в пловдивското епархийско училище и в Робърт колеж - Цариград. Завършва право в Хайделберг през 1877 година.  По време на учението си в Робърт колеж и Хайделберг младият Стоилов води много строг и организиран живот. Животът му е подчинен на учението. По традиция в началото на учебната година учениците от последния клас произнасят слово по свободно избрана тема. Темата на К. Стоилов е "Мълчанието на историята върху българския народ". Със словото си така завладява слушателите, че смайва всички присъстващи, между които има и посланици на велики държави.

След завръщането си в България е Стоилов е съдия в Пловдив и София  и ръководи Канцеларията, а по-късно и  Политическия кабинет  на княз Александър I.

През 1884 става редовен член на Бългрското книжовно дръжество /днес БАН/. Активен деятел на Консервативната партия, той подкрепя Режима на пълномощията  и за кратки периоди заема министерски постове в правителството без министър-председател, в това на Леонид Соболев и  във втория кабинет на Драган Цанков. 

По време на кризата след абдикацията на княз  Александър I, Константин Стоилов подкрепя усилията на Стефан Стамболов за стабилизиране на страната. Той участва в делегацията, водила преговорите за заемане на българския трон от Фердинанд Сакс-Кобург-Гота. През този период,  Стоилов участва във временното правителство на Петко Каравелов, в това на Васил Радославов, самият той оглавява за кратко Министерския съвет, а след това е министър на правосъдието в правителството на Стефан Стамболов.

Енергично подкрепя строителната политика на правителството, насочена към изграждане на инфраструктурата - шосета, железопътни линии, пощи и телеграфни съобщения - материална основа на националната сигурност и могъщество на държавата.

През 1888 г.  Константин Стоилов преминава в опозиция срещу кабинета на Стефан Стамболов и след неговото падане през 1894 г. оглавява временното правителство, натоварено с провеждане на избори. Той оглавява новосъздадената Народна партия, която печели мнозинство.

Константин Стоилов е отново министър-председател от 1894 до 1899 г.  При неговото управление продължава икономическият подем на България, започнал при правителството на Стамболов. При това правителство се приема първият закон за покровителстване на родната индустрия.Той е със срок на действие 10 години.

Константин Стоилов умира в София на 5 април 1901 година.

www.teenproblem.net

Виж още подробности по темата

frognews.bg/news_33477/Konstantin_Stoilov_–_jivot_otdaden_na_Otechestvoto/:



[PDF] СТОПАНСКА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ (1878 – 1945) (учебни материали ... [PDF] Списание "Анамнеза" брой 12, 2011 г. За да разлиствате страниците, по




Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене