Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.02.2013 15:05 - Градините на любовта в замъка Виландри
Автор: mese4inkata Категория: Други   
Прочетен: 3840 Коментари: 3 Гласове:
3

Последна промяна: 15.02.2013 15:36


"Виландри" (Villandry) е последният от големите ренесансови замъци в долината на река Лоара, завършен през 1536 година. Построен е от Жан ле Бретон, един от финансовите министри на Франсоа I, във френски класически стил и е образец на елегантност не само за времето си, но и в наши дни.

Прекарал известно време в Италия като посланик, Ле Бретон посвещава цялото си свободно време на изучаване на италианското ренесансово градинско изкуство. При построяването на Виландри аристократът събаря стар замък от 12 век, от който запазва само кулата. Тя и днес е туристическа атракция и служи за място, от което могат да се обхванат с поглед градините на имението.

А те са невероятни, наричани още "Градините на любовта". Разделени са на няколко нива, като всяка съдържа различни по-малки градини: Градината на музиката, Водната градина и Орнаментната градина.

Особено интересна на посетителите на района е Орнаментната градина, която има различни зелени кътове. Тя е дело на севилския артист Лозано, който е работил заедно с архитекта по озеленяване Хавиер де Уинтусен. Най-близо до замъка е първият салон, който се състои от четири легла в андалуски стил, които са съставени от различни геометрични, растителни форми.

Силната любов: представена е от малки сърца в ъглите на площада. В центъра на площта има растения във формата на маски, носени по аристократичните балове преди векове, които са позволявали на притежателите си да говорят без задръжки, както на сериозни теми, така и на по-клюкарски.

Страстната любов: тя е представена отново от сърца, само че този път разбити. Техните парчета са вплетени в лабиринт, които напомня вихрушка от страст.

Непостоянната любов: четирите ветрила в края символизират непостоянството на чувствата. Между тях има рога, които пък презентират предадената любов, а в центъра има сладки ноти и любовни писма, които са си разменят влюбените.

Трагичната любов: архитектите и дизайнерите са решили да я пресъздадат с помощта на ками и остриета, използвани в дуели, причинени от любов и съперничество. През лятото цветята са червени и символизират кръвта, пролята в тези смъртоносни схватки.

Източник: hobyto.com

**************************************

Замъкът Виландри - мотиви от ювелирното изкуство

Замъкът Виландри е последният от големите ренесансови замъци в долината на река Лоара, завършен през 1536 година. Построен е от Жан ле Бретон, един от финансовите министри на Франсоа I, във френски класически стил и е образец на елегантност не само за времето си, но и в наши дни. Прекарал известно време в Италия като посланик, Ле Бретон посвещава цялото си свободно време на изучаване на италианското ренесансово градинско изкуство. При построяването на Виландри аристократът събаря стар замък от 12 век, от който запазва само кулата. Тя и днес е туристическа атракция и служи за място, от което могат да се обхванат с поглед градините на имението.

Замъкът и имението Виландри са обитавани от фамилията Ле Бретон до 1754 г., когато стават собственост на друг френски аристократ от Прованс - маркиз де Кастелан. Новият собственик изгражда допълнителни постройки в класически стил на най-ниската тераса на замъка и го преобзавежда, за да му придаде необходимия за 18 век комфорт и удобство.

Градините на замъка също претърпяват превратна съдба и се променят със смяната на собствениците. Съвременният им вид води началото си от първите години на 20 век (1906 г.), когато испанецът Йоаким Карвало ги създава, вдъхновен от идеите на движението за развитие на изкуството и занаятите. Неговият стремеж бил те да придобият облика на градини от 16 век и ги планира, ръководейки се от личните си градинарски умения, особено при използване на зеленчуците. Съвременният посетител на замъка Виландри веднага открива трите нива, на които са организирани градините.

Най-горното ниво е заобиколено от липи и там е разположено голямото езеро. На средното, на което е построен и замъкът, са изградени основните алегорични градини: "Градината на любовта", "Градината на музиката" и "Градината с подправките". На най-ниското, където се намират и допълнителните постройки, на площ от 12 500 кв. метра е създадена най-оригиналната. Това е декоративната зеленчукова градина, която се възобновява два пъти годишно. Трите нива се напояват чрез канал, разделен от мостове и малки водопади.

image

Разположените на средната тераса творения на ландшафтното изкуство представляват красива комбинация от прецизно подрязани чимширови храсти и цветни петна.

Първата алегорична декоративна градина, Градината на любовта, е съставена от четири квадратни лехи, които изобразяват различните видове любов. Отляво е "нежната любов", представена чрез сърца в любовни рамки. Източно от нея е показана "страстната любов" с разбити сърца и обсебени от жестокост емоции. Отдясно на нея е "непостоянната любов", чийто сполучлив символ са женските ветрила - техният лек полъх е алегоричен образ на променливия характер на чувствата. Ветрилата са заобиколени от рога, които традиционно изобразяват рогоносеца, а в центъра на тази алегория са поставени любовните писма, изпратени от невярна жена до нейния любовник. Последният квадрат изобразява "трагичната любов", представена чрез кървавочервени цветя и кинжали, използвани в дуели между ревниви съперници в любовта.

От другата страна на канала е създадена втората алегорична градина - Салонът на музиката.

image

Тук внушението за хармония е удивително - въображаемите музикални и визуалните картини се редуват, за да изобразят представата на автора за красота.

Обикновената градина през средните векове се е състояла от ароматни и медицински растения, подправки и зеленчуци. Стремейки се да създаде традиционна ренесансова градина, водеща началото си от средновековната, Йоаким Карвало изгражда декоративната зеленчукова градина на най-ниската тераса. Оформя я съгласно установените средновековни канони в квадрати, оградени от кордон плодни дръвчета. Различните видове зеленчукови растения са така подбрани и аранжирани, че да се постигне търсената (и намерена) хармония, която провокира мисленето на посетителя и прави аналогии с мозаечния стил на офор-мяне в средновековното ландшафтно изкуство. Моркови, зелки и сини домати растат в лехи под беседки, окичени в рози и декоративни фигури от чимширов жив плет, за да потвърдят по безспорен начин доминантата на естетиката над утилитаризма.

image

Средновековният модел на зеленчукова градина, който е използван във Виландри, акцентира върху цвета и формата - тези два елемента на композицията са основополагащи при засаждането на растенията. Удивителен е фактът, че при отделяне на такова голямо внимание върху съчетанието на цветовете и формите, културите се подменят на два пъти всяка година и се получават съответно по две реколти. При това строго се съблюдава изпълнението на тригодишен сеитбооборотен цикъл, за да се запазят хранителните качества на почвата и да се предотвратят до възможно най-голяма степен повредите от болести и неприятели.

В градините на замъка е спазена още една средновековна традиция. Това е Градината с подправките. Тя напомня по неповторим начин, че изкуството може да се постигне със всички средства.

На най-високата тераса е разположена Водната градина. Тя е организирана около басейн с формата на огледало от епохата на Луи ХV. В басейна плуват бели лебеди. Класическият стил на оформяне на тази градината доминира, за да придаде необходимата тържественост при пристъпване към замъка и да предостави възможност на посетителя да усети простора и спокойствието на ширналата се картина.

image

В замъка Виландри е спазена естетиката на италианското парково изкуство от 16 век. Разнообразни фонтани придават архитектурен акцент на цветните лехи. Посетителят може да потърси усамотение сред оформените като тунели алеи, които осъществяват връзката между тематично разграничените градини. Във всяка една от тях доминират цветните петна, създадени да бъдат онзи фокус, който да обединява цялото.

Уникалните ренесансови градини на замъка Виландри, често оприличавани с ювелирното изкуство на гоблена, са сред най-впечатляващите във Франция и в света. Всяка година стотици посетители от март до ноември се наслаждават на тяхната красота и съвършенство.

Източник: gradinata.bg



Тагове:   France,   loire valley,


Гласувай:
3



1. tera - Imam post za tezi gradini :)
15.02.2013 15:12
Много са впечатляващи на живо. Освен това не се наричат всичките "Градини на любовта", а само последните четири. Има и зеленчукови градини, както и градини на подправките. Но да се пише за тях без снимки няма смисъл. Както и по принцип за туристически обекти. "Една картинка казва повече от 1000 думи" - арабска поговорка.
цитирай
2. tera - Е, сега вече със снимките е по-различно :)
15.02.2013 22:06
Можеш да видиш и моя пост тук:

http://tera.blog.bg/turizam/2008/09/03/nai-krasivite-gradini-po-loara.229856

цитирай
3. mese4inkata - Благодаря :)
15.02.2013 23:54
Благодаря за линка, наистина със снимки е къде-къде по-хубаво, отколкото само обяснения :)
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mese4inkata
Категория: Други
Прочетен: 1173647
Постинги: 598
Коментари: 54
Гласове: 16533
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031